Knihy nejen
pro IT odborníky

Knihy pro nadšené začátečníky, ale i pro ty, kteří si ochočí ty nejtěžší algoritmy. Edice CZ.NIC je osvětovým nakladatelstvím sdružení CZ.NIC, správce české národní domény.
Přejít na katalog knih

K zakoupení u knihkupců

tiles list
Již brzy
ESP32 prakticky
Martin Malý
2024

Kniha "ESP32 prakticky" je vaším průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF. Krok za krokem vás provede všemi důležitými koncepty a ukáže praktické příklady, které můžete okamžitě vyzkoušet, postavit a zapojit. Jako každá správná kutilská příručka obsahuje i tato kniha recepty, které si můžete s minimem úsilí vyzkoušet. Ať už jste začátečník nebo zkušený vývojář, poskytne vám nezbytné znalosti a inspiraci k tvorbě vlastních projektů s ESP32. Kniha předpokládá, že máte zkušenosti s programováním v prostředí Arduino.

Detail knihy
Novinka
Strážci na internetu
Martin Kožíšek
2024

Strážci na internetu provedou mladé čtenáře komiksovou a hravou formou základními tématy spojenými s chováním a bezpečností na internetu. Pokud nevíte, jak se s dětmi bavit o internetu, sociálních sítích, gamingu nebo kyberšikaně, knížka bude skvělým dárkem. Kniha je primárně určena dětem od devíti let.

Detail knihy
Novinka
Evoluce Pythonu
Pavel Tišnovský
2024

Kniha Moderní Python je určen pro programátory, DevOps specialisty anebo všechny lidi se  základní znalostí Pythonu, kteří chtějí používat nejmodernější nástroje. Za více než 30 let Python prošel velkým vývojem a nese si tak s sebou spoustu zastaralých způsobů. Tyto se stále ještě používají a používat budou, i když existují už modernější alternativy. V posledních letech se však vývoj ekosystému Python ještě zrychlil a je někdy těžké držet krok. V knize se podíváme na nejmodernější trendy, nástroje a knihovny, které se stávají standardem a ukážeme si na nich příklady dobrých praktik při vývoji software, od malých skriptů po velké služby.

Detail knihy
Domain Name System
Pavel Satrapa, Ondřej Filip
2023

DNS je Popelkou Internetu. Drží se v pozadí, nikdo o něm moc neví, ale odvede tolik práce, že bez něj by síť nedokázala fungovat tak, jak ji známe. V naší knize je podrobně rozebereme od základních principů až po náročnější partie. Velkou pozornost věnujeme bezpečnosti, a to jak z pohledu poskytovaných dat, tak z hlediska přenosových protokolů. Je rozhodně o čem psát, protože z jednoduchých principů vyrostlo DNS do komplexního, rozsáhlého a mnohostranně využívaného systému, ostatně stejně jako celý Internet. V knize najdete úplný přehled všech existujících typů zdrojových záznamů, do nichž jsou ukládána data. Orientačně také popisujeme vybrané implementace a jejich používání.

Detail knihy
Bestseller
Micro:bit krok za krokem
Martin Malý
2023

Kniha „Micro:bit krok za krokem“ je určena jak pro naprosté začátečníky, kteří se teprve s Micro:bitem a programováním seznamují, tak i pro pokročilejší uživatele, kteří už mají zkušenosti s elektronikou a programováním. Součástí knihy jsou i příklady, náměty na pokusy a hry, nebo i stručné „taháky“ a metodické listy, takže kniha najde využití nejen doma, ale i při výuce ve školách. V knize jsou popsány i nejpoužívanější kity a rozšiřující moduly, které jsou v České republice dostupné. Autor pro začátečnický výklad využívá převážně programování pomocí začátečnického blokového editoru MakeCode. Kniha ale obsahuje i referenční příručku pro programování v JavaScriptu či Pythonu a věnuje se i pokročilejším tématům, jako je interní fronta zpráv v operačním systému Micro:bitu nebo tvorba vlastních rozšíření (tedy knihoven). Kniha tak představuje první český ucelený materiál o výukové platformě Micro:bit, vhodný jak pro začátečníky, tak pro pokročilé.

Detail knihy
Bestseller
Průvodce labyrintem algoritmů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Druhé vydání
Martin Mareš, Tomáš Valla
2022

Druhé vydání publikace Průvodce labyrintem algoritmů – stejně jako to první – vypráví o tom, jak algoritmy navrhovat a jak jejich chování zkoumat. Obsahuje mnoho příkladů algoritmů a datových struktur s aplikacemi a cvičeními. Je určena každému, kdo už umí trochu programovat v jakémkoliv jazyce a chtěl by se naučit algoritmicky myslet. Oproti prvnímu vydání je to nynější doplněno o algoritmy pro práci s řetězci, randomizované datové struktury, hledání cest v mapách, stručný úvod do teorie grafů a mnoho nových cvičení.

Detail knihy
On-line zoo básničky
Achmed Abdel-Salam, Libor Manda
2021

Kniha, která seznamuje i ty nejmenší čtenáře se základy bezpečného chování na Internetu. S novou publikací nahlédnete do neobyčejné zoologické zahrady, kde všechna zvířátka používají Internet. Možná rizika související s používáním Internetu kniha vysvětluje formou veršů, které malé děti velmi dobře přijímají.

Básničky vznikly na motivy již dříve vydané knihy On-line zoo v rámci projektu Safer Internet Centrum.

Detail knihy
Unity
Tomáš Holan
2020

Pokud jste o Unity nikdy neslyšeli, tak je to nástroj, který dovoluje vytvářet profesionálně vypadající 2D i 3D počítačové hry běžící na různých platformách, od Windows přes webové aplikace až po mobilní telefony. O Unity existuje na internetu taková záplava informací, návodů a tutoriálů, že může být těžké rozhodnout se, jak a čím začít. V této knize se autor snaží na příkladu vytváření jedné hry představit základní principy, techniky a stavební prvky, a zároveň upozornit na možné problémy a jejich řešení. Kniha nemá formát příručky nebo učebnice, jde spíše o postupné objevování toho, jaké úkoly potřebujeme při vytváření hry řešit a jaké prostředky k tomu Unity poskytuje. Čtenář by měl mít alespoň minimální povědomí o programování týkající se proměnných, objektů, dosazení, cyklů a funkcí. Zdrojový kód se v Unity píše v jazyku C#, ale k porozumění příkladům bude stačit i znalost nějakého jiného jazyka. Kniha je určena především pro zvědavé studenty středních škol a možná i pro jejich učitele, kteří hledají nějaké zajímavé téma do kurzů informatiky. Při psaní knihy měl autor na mysli také všechny ostatní čtenáře, kteří o Unity už slyšeli a chystají se s ním již nějakou dobu seznámit, ale zatím nevěděli, odkud začít. Tak teď je ta správná chvíle!

Detail knihy
Bestseller
Data, čipy, procesory
Martin Malý
2020

Autor ve své třetí knize volně navazuje na předchozí tituly a po úvodu do elektroniky a základech mikroprocesorových konstrukcí přináší úvod do práce s programovatelnými logickými poli. Podrobně se věnuje výkladu jazyka VHDL, který slouží k popisu logických obvodů, a od základních principů pokračuje přes složitější obvody a komponenty až k „systémům na jednom čipu“. Na konci výkladu si díky nabytým znalostem zkonstruujete společně vlastní šestnáctibitový mikroprocesor i s jednoduchým programovým vybavením. Každý krok a každou naučenou dovednost si rovnou vyzkoušíte a aplikujete v praktických příkladech.

Detail knihy
Kryptografie okolo nás
Karel Burda
2019

Kniha popisuje využití kryptografie v běžném životě. Nejprve jsou v knize vysvětleny vlastnosti vybraných kryptografických funkcí, jako je šifrování, hešování a podobně. S pomocí těchto obecných funkcí jsou poté popsány přenosové protokoly PGP, TLS, WPA, IPsec, SSH, Tor, DNSsec, IKE a MACsec, autentizační protokoly DAA, EAP, Kerberos a OpenID Connect, autorizační protokol OAuth, přístupový protokol RADIUS a nakonec platební protokoly 3D Secure a Bitcoin. Navíc jsou v knize popsány i systémy elektronické kontroly vstupu, elektronické bankovnictví a protokoly platebních karet.

Detail knihy
IPv6 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Čtvrté vydání
Pavel Satrapa
2019

IPv6 je novou generací základního protokolu sítě Internet. Řeší především akutní nedostatek adres, ovšem přináší i řadu dalších zajímavých vlastností. V knize se podrobně seznámíte se základními principy IPv6 i jeho podpůrných a doprovodných prvků. Kromě obecného seznámení se schopnostmi protokolu se věnuje i jeho implementacím na vybraných platformách a obsahuje některá doporučení pro praktické použití. Čtvrté vydání odráží aktuální stav příslušných specifikací – včetně nové základní definice v RFC 8200 – a především skutečnost, že po letech nesmělého přešlapování se IPv6 konečně začíná prosazovat v praxi.

Detail knihy
Porty, bajty, osmibity
Martin Malý
2019

Po knize Hradla, volty, jednočipy přichází autor s volným pokračováním, v němž se od základů číslicové techniky přesuneme ke konstrukci složitějších obvodů - totiž vlastních počítačů. Na příkladu tří podrobně popsaných konstrukcí se čtenář naučí základní principy fungování osmibitových počítačů a vyzkouší si i jejich praktický návrh a zapojování. Konstrukce používají legendární osmibitové procesory Intel 8085, MOS 65C02 a Motorola 6809. Kniha popisuje nejen jejich zapojení, ale věnuje se i jejich programování ve strojovém kódu (assembleru). Autor se nevyhnul ani pokročilejším tématům, jako je generování zvuku, zapojování periferií nebo různým způsobům rozšiřování paměti. Všechny konstrukce jsou prakticky ověřené, a ačkoli vycházejí z „ducha osmdesátých let“, tak používají součástky, které lze i dnes poměrně dobře sehnat. Kniha je doplněna online dokumentací jednotlivých konstrukcí, ukázkami programového vybavení a dodatkovým materiálem.

Detail knihy
CyberSecurity
Jan Kolouch a kol.
2019

Kniha CyberSecurity se primárně věnuje problematice kybernetické bezpečnosti. Prezentovány jsou základní principy, které by každá osoba, která využívá informační a komunikační technologie, měla respektovat a případně si je měla modifikovat v závislosti na činnosti či účelu, za kterým tyto technologie využívá. Zároveň však kniha obsahuje i dílčí výklad některých právních norem, které s problematikou kybernetické bezpečnosti bezprostředně souvisejí. Relativně samostatnou část knihy představuje komentář k zákonu č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a o změně souvisejících zákonů (zákon o kybernetické bezpečnosti). Vedle teoretické a právní části je součástí knihy i praktická část, využitelná zejména IT odborníky, kteří se chtějí vzdělat i v problematice kybernetické bezpečnosti. Z knihy je také možné načerpat informace o činnosti bezpečnostních týmů typu CERT, CSIRT v kyberprostoru, jejich možnostech a limitech.

Detail knihy
Perl pro zelenáče –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Třetí vydání
Pavel Satrapa
2018

Programovací jazyk Perl je silný, elegantní a trochu nebezpečný. Cílem knihy je uvést čtenáře do jeho zajímavého světa. Začíná zlehka od základních konstrukcí a postupně se přes nejcennější klenoty, jako jsou regulární výrazy či asociativní pole, propracuje až k obecnějším tématům. Perl totiž má co nabídnout i pro objektově orientované a funkcionální programování, práci s databázemi nebo aplikace pro web. Text je doprovázen četnými příklady a cvičeními, na kterých si může čtenář prověřit své schopnosti.

Detail knihy
Jak na Internet –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Bezpečně
Jiří Vaněk a kol.
2018

Od roku 2012 sdružení CZ.NIC, správce domény CZ, produkuje osvětový televizní seriál Jak na Internet. Více než 100 krátkých videí přináší rady a tipy, jak obstát ve světě Internetu a technologií s ním spojených a je určeno středně pokročilým, především dospělým divákům. V roce 2015 získal seriál nový rozměr, aby oslovil i mladší uživatele Internetu. Vybraná témata byla převedena do ilustrované podoby a vznikl tak stejnojmenný komiks. Nyní držíte v ruce jeho volné pokračování, v němž se tentokrát zaměřujeme na problematiku bezpečnosti. Dvanáct komiksových příběhů tak čtenáře upozorní na úskalí, která na něj v online světě číhají, přidá však také základní bezpečnostní pravidla a doporučení, jak se jim co nejlépe vyhnout.

Detail knihy
On-line zoo
Daniela Drobna, Achmed Abdel-Salam
2018

Kniha On-line zoo seznamuje i ty nejmenší čtenáře se základy bezpečného chování na Internetu. S novou publikací nahlédnete do neobyčejné zoologické zahrady, kde všechna zvířátka používají Internet. Možná rizika související s používáním Internetu kniha vysvětluje právě na jejich příkladu. Kniha vznikla překladem z německého originálu Der Online-zoo vydaného v rámci projektu Safer Internet Centrum.

Detail knihy
Bestseller
Hradla, volty, jednočipy
Martin Malý
2017

Publikace Hradla, volty, jednočipy je určena pro zájemce o elektroniku, číslicovou techniku a vlastní stavbu zařízení pro Internet věcí. U čtenáře předpokládá běžné zkušenosti s počítačovou technikou. Znalost programování není nutná, i když ji v některých příkladech čtenář využije. Výklad pokrývá oblast od naprostých základů (napětí, proud, odpor, Ohmův zákon) přes základní elektronické součástky a řadu číslicových obvodů TTL (74xx) až po specializované součástky, jako jsou čidla, polovodičové paměti a jednočipové počítače.

Detail knihy
Bestseller
Průvodce labyrintem algoritmů
Martin Mareš, Tomáš Valla
2017

Nová publikace Průvodce labyrintem algoritmů vypráví o tom, jak algoritmy navrhovat a jak jejich chování zkoumat. Mimo to obsahuje mnoho příkladů algoritmů a datových struktur s aplikacemi a cvičeními. Je určena každému, kdo už umí trochu programovat v jakémkoliv jazyce a chtěl by se naučit algoritmicky myslet.

Detail knihy
CyberCrime
Jan Kolouch
2016

Kniha CyberCrime obsahuje technické části, které čtenářům pomohou orientovat se ve světě malware, phishingu, darknetu, botnetů a dalších, pro ne zcela technicky zaměřeného uživatele matoucích a odstrašujících pojmů. Zároveň však kniha obsahuje i právní výklad: analyzuje kybernetickou kriminalitu z pohledu jednotlivých paragrafů, a umožňuje tak získat velké množství cenných informací i těm čtenářům, kteří sice ovládají všechny ty zvláštní technické pojmy, ale svět právních klasifikací, paragrafů a odstavců je jim cizí a neorientují se v něm.

Detail knihy
Výkonnost open source aplikací
Tavish Armstrong
2016

Publikace Výkonnost open source aplikací obsahuje dvanáct případových studií, jejichž autoři popisují řadu metod a triků vedoucích ke zlepšení výkonu. Škála je opravdu široká: počínaje spekulativními optimalizacemi, díky nimž nás moderní webové prohlížeče udivují svou předvídavostí, přes sofistikované algoritmy syntaktické analýzy, až po specifika mobilních zařízení.

Detail knihy
Jak na Internet
Jiří Vaněk
2015

Od roku 2012 sdružení CZ.NIC, správce domény CZ, připravuje osvětový seriál Jak na Internet. Více jak 100 krátkých dvouminutových videí přináší rady a tipy, jak obstát a bezpečně přežít ve svetě Internetu a technologií s ním spojených. Oslovuje méně zkušené, především starší, diváky. V roce 2015 jsme se rozhodli vdechnout seriálu druhý rozměr, jistou mladistvou vlnu či snad druhou mízu... Vybraná témata jsme převedli do komiksové podoby, abychom oslovili i mladší uživatele Internetu.

Detail knihy
Moderně s Moodlem
Václav Maněna a kol.
2015

Mezi dnešní nejvyužívanější vzdělávací technologie patří bezesporu e-learningové systémy. Díky širokým možnostem pro podporu vzdělávání je e-learning používán nejen ve školách, ale i ve firmách. Oblíbeným e-learingovým systémem je Moodle, který je poskytován zdarma jako otevřený software, takže si ho můžete bezplatně vyzkoušet. Václav Maněna se dlouhodobě věnuje e-learningu a využití technologií ve výuce. Své zkušenosti z komerční sféry předává studentům (budoucím učitelům informatiky) při výuce předmětu Didaktika informatiky.

Detail knihy
Ponořme se do HTML5
Mark Pilgrim
2014

Nejnovější verze značkovacího jazyka HTML výrazně mění způsob vývoje webových aplikací. Pokud stále nic nevíte o nových funkcích HTML5, nyní je čas to zjistit. Tato kniha poskytuje ucelený pohled na HTML5 a jeho prvky a atributy. Dozvíte se mimo jiné, jak pomocí HTML5 vyvinout aplikace, které běží, i když je uživatel zrovna bez připojení, nebo jak zobrazit video přímo v prohlížeči, aniž byste se museli spoléhat na zásuvné moduly.

Detail knihy
LibreOffice Writer
Vlastimil Ott
2014

Kniha “LibreOffice Writer: Praktický průvodce” přináší návody na typické úlohy, které uživatel zpracovává prostřednictvím textového procesoru. Vysvětluje princip stylů a výhody jejich použití, v nezbytné míře popisuje vlastnosti a nastavení. Hlavně ale provází čtenáře desítkami postupů typu "jak na to". Od číslování stran, vkládání obsahu přes kontrolu překlepů a práci s tabulkami až k hromadné korespondenci nebo správě doplňků. Vlastimil Ott se svobodnému softwaru a speciálně kancelářskému balíku věnuje od roku 2003, kdy začal psát články o OpenOffice.org. Později se stal redaktorem a šéfredaktorem portálu OpenOffice.cz (a také LinuxEXPRES), kde pod jeho vedením vznikly stovky návodů a pomůcek.

Detail knihy
Zodpovednosť na internete
Martin Husovec
2014

Kdy mohou poskytovatelé internetových služeb, jakými jsou poskytovatelé připojení k Internetu, poskytovatelé webhostingu, provozovatelé diskusních fór nebo aukční platformy, být zodpovědní za vlastní obsah a obsah svých uživatelů? Tato kniha se snaží odpovědět na tuto otázku pro český a slovenský právní systém. Je koncipována jako podrobná příručka pro dva typy čtenářů – "rychlého čtenáře", který se chce jen zorientovat v bludišti právních pravidel pomoci barevně zvýrazněných příkladů a "náročného čtenáře", který má zájem objevovat pravidla do větší hloubky v širším právním kontextu. Kniha je ve slovenském jazyce.

Detail knihy
Buď pánem svého prostoru
Linda McCarthy, Denise Weldon-Siviy
2013

Zajímá vás, jak se bránit proti kyberšikaně, jak předejít zavirování vašeho počítače, jak si zachovat soukromí na sociálních sítích či například jak se nestát obětí darebáků, číhajících na Internetu? Zajímalo vás někdy, kdo jsou to ti rhybáři, hackeři, crackeři, piráti, kyberstalkeři a další obyvatelé virtuálního světa, zvaného Internet? Všechny tyto otázky a mnohé další zodpovídá poutavým způsobem kniha Buď pánem svého prostoru, která je určena především dospívajícím čtenářům a jejich rodičům. Kniha se nevyhýbá ani tématům techničtějším a tak se v ní mladí uživatelé internetu mohou dozvědět také informace o technickém pozadí fungování internetového připojení, či informace o bezpečném nastavení domácích wi-fi sítí. Tato kniha by určitě neměla chybět v knihovničce žádného teenagera aktivně používajícího Internet.

Detail knihy
Internet jako objekt práva
Ján Matejka
2013

Ján Matejka v současné době působí jako vedoucí oddělení soukromého práva a zástupce ředitele Ústavu státu a práva Akademie věd ČR, kde se věnuje zejména problematice nových technologií. Jako pedagog působí na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Ján Matejka je také členem redakčních rad právnických a právně orientovaných časopisů, jako jsou Právník, Všehrd, Revue pro právo a technologie, DSM nebo ITpravo.cz, V roce 2009 mu předseda Akademie věd udělil prémii Otto Wichterleho, kterou získávají mimořádně kvalitní a perspektivní vědečtí pracovníci AV ČR. Ján Matejka je autorem více než 100 odborných a popularizujících prací. Působí rovněž jako samostatný advokát.

Detail knihy
Tvorba open source softwaru
Karel Fogel
2012

Karl Fogel je velice aktivní vývojář a advokát svobodného softwaru. Pravděpodobně nejznámější je jeho role ve vývoji populárního systému pro správu verzí Subversion, jehož byl po řadu let hlavním vývojářem. Podílel se také na tvorbě systému pro hostování projektů Launchpad či editoru Emacs a napsal řadu esejů a článků popularizujících svodobný přístup k vývoji softwaru.

Detail knihy
Báječný svět elektronického podpisu
Jiří Peterka
2011

Kniha Jiřího Peterky "Báječný svět elektronického podpisu" je psána pro lidi, kteří chtějí (či musí) používat elektronický podpis, chtějí mu rozumět, ale současně nepotřebují být odborníky na kryptografii.

Celou složitou problematiku elektronického podpisu vysvětluje na třech úrovních: na úrovni úvodu a celkového přehledu, na úrovni principů elektronického podpisu a na úrovni běžné praxe (příprava počítače, podpisy na PDF dokumentech, podpisy v rámci MS Office, šifrování, přihlašování a zabezpečená komunikace).

Detail knihy
Ponořme se do Python(u) 3
Mark Pilgrim
2011

Mark Pilgrim se nesmazatelně zapsal do povědomí pythonovské komunity už svojí knihou „Dive Into Python“, ve které originálním a nezapomenutelným způsobem přiblížil čtenářům osobitý styl programování v tomto jazyce, aby se o několik let později připomenul ještě výrazněji s knihou „Dive Into Python 3“, která je stejně originálním a zábavným způsobem věnována jeho nejnovější verzi.

Detail knihy
Pro Git
Scott Chacon
2009

Scott Chacon je popularizátorem systému správy verzí Git a pracuje také jako vývojář v Ruby na projektu GitHub.com. Git je distribuovaný systém pro správu verzí, který se používá zejména při vývoji svobodného a open source softwaru. Git si klade za cíl být rychlým a efektivním nástrojem pro správu verzí. V knize se čtenář seznámí nejen s principy jeho používání, ale také s detaily jak Git funguje interně nebo s možnostmi, které nabízejí některé další doplňkové nástroje.

Detail knihy
IPv6 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Třetí vydání
Pavel Satrapa
2008

Původní vydání knihy Pavla Satrapy s názvem „IPv6“ bylo uvedeno na trh již v roce 2002. Druhé vydání, které vyšlo v listopadu 2008, vznikalo unikátním způsobem - za pomoci všech, kteří k tomuto tématu mají co říci. Text Pavla Satrapy byl k dispozici ke stažení na stránkách Edice na konci roku 2008. Během této doby měli zájemci o problematiku „nového“ internetového protokolu možnost text komentovat a připomínkovat.

Následně, v listopadu 2011, Pavel Satrapa komentáře zpracoval a jsou k dispozici ve třetím vydání knihy.

 

Detail knihy